Poznaj historię swojej okolicy cz. 3

Czy wiesz, jak przebiegała Bitwa o Łomianki z 22 września 1939 r.? A może chcesz dowiedzieć się o bohaterskiej szarży Ułanów Jazłowieckich? Gdzie żołnierze konspiracji poszukiwali broni zatopionej w 1939 r. przez Wojsko Polskie? A może interesuje Cię historia bohaterskiej załogi niosącej pomoc dla walczącej w 1944 r. Warszawy?

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu “Poznaj historię swojej okolicy!”

1 października (wtorek) godz. 18.00

Prelekcja poświęcona Kampanii wrześniowej, a w szczególności Bitwie o Łomianki 22 września 1939 r. Kilka słów o konspiracji na terenie Łomianek i wydarzeniach z okresu Powstania Warszawskiego 1944 r.

5 października 2024 (sobota) godz. 10.00-11.30

Spacer rozpocznie się na cmentarzu w Kiełpinie (brama główna) a następnie ul. Ogrodową przejdziemy do ,,dawnego Kiełpina”, gdzie znajdował się niegdyś kościół parafialny. Następnie Kościelną Drogą do ul. Armii Poznań i dalej Cienistą do miejsca rozpoczęcia wycieczki.

Mieszkańcy dowiedzą się o postaciach związanych z historią Łomianek którzy spoczywają na tutejszym cmentarzu. 1) Żołnierze września 1939 r. 2) Rodzina Pothsów – dawnych właścicieli Łomianek 3) Historie zwykłych-niezwykłych mieszkańców naszego Miasta i Gminy. 4) Kościół w Kiełpinie i jego historia.

Na oba wydarzenia wstęp wolny

Prowadzenie: Przemysław Mikusek Przewodnik Kampinoski

Inicjatywa oddolna „Poznaj historię swojej okolicy” realizowana w ramach projektu „Biblioteka możliwości” przez Bibliotekę Publiczną w Łomiankach.