Laureatem tegorocznej, 23 Nagrody Literackiej Nike został Mariusz Szczygieł. Jego zbiór reportaży „Nie ma” jury uznało za najlepszą książkę minionego roku. Wręczenie statuetki Nike odbyło się w niedzielę, 6 października br. w Warszawie.
– Książka Szczygła jest hybrydą, chimerą, często pozostaje na antypodach spójnej opowieści. Bo nie ma też nici łączącej, gwoździa egzystencji. Archiwum istnienia pozostanie rozsypane, fragmentaryczne i częściowe, ale pisarz wykonuje swoją pracę. Musimy troszczyć się o to, dla czego ciągle brakuje nam słów i robić miejsce dla tych, których już nie ma. Inni może też kiedyś zrobią to dla nas i za nas. Wielka literatura robi to od zawsze i Mariusz Szczygieł dołączył do jej twórców – mówił w laudacji na cześć laureata Marek Zaleski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike.

Zapraszamy do biblioteki po tą i inne książki Mariusza Szczygła.

Polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.
Mariusz Szczygieł laureatem nagrody Nike 2019