W niedzielę 1 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono tegoroczną Nagrodę Literacką Nike.Laureatem został Cezary Łazarewicz za reportaż „Żeby nie było śladów” poświęcony śmierci Grzegorza Przemyka.
- Po raz pierwszy w dziejach Nike nagradzamy reportaż. Reportaż historyczny. Cezary Łazarewicz niczego nie retuszuje. Próbuje w imię prawdy skrupulatnie odtworzyć okoliczności śmierci warszawskiego maturzysty, syna opozycjonistki i poetki Barbary Sadowskiej - mówił przewodniczący jury Tomasz Fijałkowski.
Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców – poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban. (oprac. na podstawie www.tvn24.pl, www.onet.pl, fot. gazeta.pl)