Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nike 2015Tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike została Olga Tokarczuk za książkę Księgi Jakubowe. To już druga nagroda dla Olgi Tokarczuk. Pierwszą dostała w 2008 roku za powieść "Bieguni".
"Księgi Jakubowe" to powieść historyczna o Jakubie Lejbowiczu Franku, samozwańczym XVIII-wiecznym Mesjaszu z Podola.
"Księgi Jakbuowe" Olga Tokarczuk pisała przez siedem lat, od 2008 roku.
- Wracam na tę scenę z książką, która w jakimś sensie jest do tamtej podobna. Opowiada o innych biegunach szukających swojego miejsca w świecie wrogim, pełnym przemocy. Akcja dzieje się 250 lat temu, ale opowiada o współczesnym świecie. Mimo że pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność - mówiła Tokarczuk podczas wczorajszej gali.
W finałowej siódemce tegorocznej edycji Nike poza Tokarczuk znaleźli się Jacek Dehnel ("Matka Makryna"), Wiletta Grzegorzewska ("Guguły"), Ignacy Karpowicz ("Sońka"), Jacek Podsiadło ("Przez sen"), Magdalena Tulli ("Szum") oraz Szczepan Twardoch ("Drach").