Za nami już drugie spotkanie z cyklu „Czytam wiem tworzę”. Marcowe spotkanie miało tytuł: „Rodzina w książkach Astrid Lindgren”. Głośne Czytanie miało szczególny charakter, gdyż Ambasadę Szwecji reprezentowała Agnieszka Paszkowska, która bierze udział w akcji „Aktorzy-dzieciom”. Przeczytała rozdział książki „Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza” pt. Bezradność biedy, co to znaczy.

W naszym rodzinnym spotkaniu uczestniczyli dzieci, rodzice i babcie. Po wysłuchaniu lektury wraz z bohaterami książek: Pippi Langstrumpf i Rasmusem rozmawialiśmy o naszych rodzinach, najprzyjemniejszych chwilach spędzonych z najbliższymi i przymusowych obowiązkach domowych. Celem warsztatów było stworzenie dogodnej atmosfery dla wspólnej pracy dzieci i opiekunów. Słuchając szwedzkich piosenek dziecięcych, każda rodzina realizowała oddzielny projekt plastyczny. Owoce naszej pracy – plakaty przedstawiające święta i uroczystości obchodzone w domach bohaterów literackich można oglądać w bibliotece. Na koniec ku uciesze najmłodszych bawiliśmy się w kalambury. Jest mi bardzo miło, że zarówno dzieci i rodzice przyjemnie i twórczo spędziły ten środowy wieczór. Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu.

Grażyna Kozińska
Gazeta Łomiankowska nr 5 (192) 7.04.2006