Dnia 28 stycznia 2007 roku minęło 5 lat odkąd zmarła Astrid Lindgren - jedna z najpopularniejszych autorek dziecięcych XX wieku, pisarka, której utwory czytane są na różnych krańcach globu i zachwycają zarówno dzieci jak i dorosłych czytelników. W celu uczczenia rocznicy śmierci autorki Biblioteka Publiczna w Łomiankach w programie ferii umieściła także spotkanie z jej twórczością - oglądanie filmów, które powstały w oparciu o książki Astrid Lindgren.

Najmłodsi czytelnicy mogą obejrzeć:
- "Ronję, córkę zbójnika",
- "Rasmusa i włóczęgę",
- "Ucieczkę Pippi",
- "Madikę z Czerwcowego Wzgórza".

Astrid Lindgren

Astrid Lindgren (ur. 14 listopada 1907 w Vimmerby, zm. 28 stycznia 2002 w Sztokholmie) swoją przygodę z literaturą rozpoczęła późno, bo w wieku 37 lat napisaniem "Zwierzenia Brit-Marii". Powieść została bardzo pozytywnie przyjęta przez młodych czytelników i autorka rozpoczęła pisanie kolejnych książek dziecięcych. Lindgren zastąpiła moralizatorstwo dawnych utworów humorem, trafną obserwacją obyczajowo-psychologiczną oraz powiązaniem świata swych książek ze współczesną rzeczywistością lub ludową fantastyką. Wśród jej dorobku literackiego znalazły się między innymi: "Braciszek i Karlsson z dachu", "Przygody Pipi Pończoszanki", "Dzieci z Bullerbyn" i wiele, wiele innych. Ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Kilka z jej powieści doczekały sie adaptacji filmowych. Przygody Pipi czy urwisów z Bullerbyn znane są dzieciom na wszystkich kontynentach. Pisarka doczekała sie wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych. Przyznano jej Order Uśmiechu, a także Right Livelihood Award w 1994 roku. Dnia 2 maja 1989 Uniwersytet Warszawski przyznał jej tytuł doktora honoris causa.
Cyt. za.: http://pl.wikipedia.org