71 rocznica Powstania Warszawskiego1 sierpnia w stolicy i całym kraju obchodzone będą patriotyczne uroczystości z okazji 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Sierpień to miesiąc, w którym szczególnie upamiętnia się wydarzenia związane z powstaniem i drugą wojną światową. Aby przybliżyć sobie ten czas, poznać specyfikę i ducha tamtego zachęcamy do skorzystania z oferty biblioteki.
Dzieciom (od 7 roku życia) polecamy wzruszającą literaturę faktu, serię „Wojny dorosłych – historie dzieci” wydaną przez oficynę Literatura i Muzeum Powstania Warszawskiego.
W cyklu ukazały się m.in. "Zaklęcie na W" Michała Rusinka, "Mój tato szczęściarz" i "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, "Czy wojna jest dla dziewczyn?" Pawła Beręsewicza, "Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej, "Wojna na Pięknym Brzegu" Andrzeja Grabowskiego. Powyższe publikacje są doceniane przez psychologów dziecięcych, badaczy literatury i historyków. Zachęcamy do rodzinnego czytania i rozmowy z dzieckiem na ten temat. Bohaterami są autentyczne postacie, o których można dowiedzieć się więcej na końcu każdej książki. Wzbudzają podziw, szacunek i empatię czytelników, gdyż ich historie nie są bajkami czy grami.
Starszą młodzież i dorosłych zachęcamy zarówno do zapoznania się z nowościami literackimi, jak i do powrotu do znanych utworów. Proponujemy m.in. "Sierpniowe dziewczęta" Patrycji Bukalskiej, "Powstanie warszawskie" Rafała Korbala, "Zośka i parasol" Aleksandra Kamińskiego, "Dni walczącej stolicy" Władysława Bartoszewskiego, "Miłość w powstaniu warszawskim" Sławomira Kopra, "Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak, powieści poświęconej miłości Basi i Krzysztofa Kamila Baczyńskich, czy film Władysława Jewsiewickiego pt. "Powstanie warszawskie 1944 okiem polskiej kamery".
Zapraszamy również do obejrzenia wystawy (Biblioteka, ul. Wiejska 12a) poświęconej Powstaniu Warszawskiemu.
71 rocznica Powstania Warszawskiego71 rocznica Powstania Warszawskiego