23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
W Bibliotece przygotowaliśmy mini wystawę poświęconą Światowemu Dniu Książki i Praw Autorskich. Ponadto każdy będzie mógł spróbować przepisać fragment tekstu na mechanicznej maszynie do pisania. Zapraszamy

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.